با اصطلاحات فنی...

September 22, 2017

6
منتشر شده توسط سعید مداحی در ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
برچسب ها
اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

ممکن است شما قصد خرید دوربین مداربسته را داشته باشید و بخواهید درباره آن تحقیق کنید. یا در شرایطی باشید که به تازگی دوربین مداربسته را خریداری کرده باشید و بخواهید دفترچه راهنمای آن را بخوانید. در این شرایط با انبوهی از لغات و کلمات اختصاری و تخصصی روبرو می شوید. ما در این مطلب توضیح اصطلاحات فنی دوربین مداربسته را با شما به اشتراک می گذاریم تا انتخابی عالی داشته باشید.
معرفی اصطلاحات فنی سیستم دوربین مدار بسته
اصطلاحات فنی دوربین مداربسته

اصطلاحات فنی دوربین مداربسته
ABF

مخفف (Auto Back Focus) به معنی تنظیم خودکار فاصله کانونی می باشد. این تکنولوژی باعث می شود حسگر دوربین در فاصله کانونی مناسب تنظیم شود و تصویر واضحی از محیط اطراف ثبت شود. این تکنولوژی از طریق وب نیز در دسترس قرار می گیرد.
AGC

این اصطلاح مخفف (Automatic Gain Control) می باشد و به معنی مدار الکترونیکی است که قدرت سیگنال ویدیویی را در صورت ضعیف بودن، تقویت می کند.
Angle

معادل فارسی آن زاویه است. این اصطلاح به معنی میدان دید است. به عنوان مثال یک لنز ۳۵ میلی متری استاندارد می تواند در زوایای مختلفی مثل ۳۰ درجه تنظیم شود. در عمل میدان دید بر اساس محیطی که قرار است تحت پوشش قرار بگیرد تنظیم می شود. هر چه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته کمتر باشد، زاویه دید آن گسترده تر خواهد بود. دوربینی که میدان دید گسترده دارد، محیط وسیع تری را تحت پوشش می دهد و در مقایسه با دوربین مدار بسته استاندارد، فاصله کانونی کوتاهتری دارد.
Angle of view

این اصطلاح فنی بیانگر افقی، عمودی و یا مورب بودن تصویر ثبت شده توسط دوربین مدار بسته است.
ANR

دستگاه NVR ( گیرنده تصاویر ویدیویی از طریق شبکه) اگر مجهز به دستگاه ANR (بازذخیره کننده خودکار تصاویر دریافت شده از طریق شبکه) باشد، این قابلیت را دارد که در صورت قطع شدن اینترنت، به صورت خودکار تصاویر را ثبت کند. این تصاویر در حافظه IPC یا همان دوربین پروتکل اینترنتی ثبت می شود. بلافاصله بعد از وصل شده اینترنت، دستگاه NVR این تصاویر ویدیویی را دریافت و ضبط می کند.
Aspect ratio

این اصطلاح به معنی نسبت اندازه تصویر است و بیانگر نسبت اندازه پهنای تصویر به درازای آن است. این نسبت در نمایشگرهای تلویزیون و رایانه ۴:۳ و در تلویزیون های HD برابر ۹:۱۶ است.
Bitmap

بین مپ یک فایل دیتا است و نشانگر شبکه مستطیل شکل پیکسل ها می باشد. این مشخصه، میزان فضای لازم و رنگ هر پیکسل را در صفحه نمایش معین می کند. بهترین دوربین دنده عقب ها و JPEG ها نمونه ای از تصاویر هستند که حاوی bitmap هستند.
Bluetooth

اکثر شما با مفهوم این واژه آشنایی دارید. بلوتوث برای ارسال بی سیم صدا و اطلاعات بین گوشی های همراه، رایانه ها، لپ تاب، و سیستم های دوربین مداربسته کاربرد دارد.

Bit rate

به معنای نرخ بیت بوده و سرعت انتقال اطلاعات را نشان می دهد. واحد اندازه گیری آن کیلوبیت بر ثانیه و یا مگابیت بر ثانیه است.
Camera format

این اصطلاح اندازه تقریبی دستگاه تصویربرداری مدار بسته را بر اساس خط تراشه و قطر مجرای آن بیان می کند. در حال حاضر اندازه فرمت اغلب دوربین های مداربسته ی موجود در بازار ۱، ۲/۳، ۱/۳ و … اینچ می باشد.
CCD

اصطلاح CCD مخفف واژه Charge Copled Device است. این چیپ ست در واقع پرده شبکیه دوربین می باشد که با دریافت نور و تبدیل آن به جریان الکتریکی باعث تشکیل تصویر می شود، یک CCD خوب می تواند تصویر را در حداقل میزان نور محیط ثبت و کیفیت و رزولوشن آن را به خوبی حفظ کند.
CIF

اصطلاح CIF به رزولوشن تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ (۲۸۸۳۵۲ پیکسل و ۲۴۰۳۵۲ پیکسل) اطلاق می شود.
Codec

در مهندسی ارتباطات، به رمزگذاری و رمز گشایی Codec (کدک) گفته می شود. کدک در مدارها و تراشه های الکترونیکی برای تبدیل سیگنال های صوتی و ویدیویی آنالوگ به دیجیتال استقاده می شود. کدک ها همچنین توانایی تبدیل سیگنال های دیجیتالی به آنالوگ را دارند.
Contrast

کنتراست میزان تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین قسمت تصویر را تعیین می کند.
CS-Mount

به طور کلی فاصله لنز دوربین تا سنسور دریافت کننده تصویر در سیستم دوربین مداربسته را می گویند.
Depth of field

معادل فارسی آن عمق میدان است و بیانگر ناحیه واضح در جلوتر و عقب تر از مرکز کانونی است. هر چه عمق میدان بیشتر باشد، مسافت طولانی تری با وضوح بالا ثبت می شود. اندازه لنز و نورپردازی مکان، تاثیر زیادی بر عمق میدان دارد.
Ethernet

به شبکه اتصال محلی LAN گفته می شود. اترنت نوعی LAN است و پراستفاده ترین شبکه اتصال محلی می باشد. سرعت انتقال اطلاعات در اترنت اغلب ۱۰ مگابیت بر ثانیه و ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است.
Factory default setting

تنظیمات کارخانه بیانگر تنظیماتی است که به صورت پیش فرض و توسط شرکت سازنده دوربین مداربسته، اعمال می شود. اگر سیستم دوربین مدار بسته به تنظیمات کارخانه برگردانده شود، تنظیمات کاربر پاک می شود.
Frame

فریم یا قاب یک تصویر ویدیویی کامل است. در سيستم CCIR/PAL ازتركيب ۶۲۵ خط ودر سيستم EIA /NTSC از تركيب ۵۲۵ خط يک فريم ساخته می شود سيستم پال ۲۵ فريم بر ثانيه و سيستم NTSC ۳۰ فريم بر ثانيه دارد .
Quad

اصطلاح بعدی سیستم كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مختلف را بطور همزمان بر روي تلويزيون نمايش دهد. البته كواد های هشت كاناله نيز وجود دارند كه می توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين را بر روی تلويزيون به صورت دو صفحه چهارتايی كه با فاصله زمانی قابل تنظيم، بصورت پشت سر هم مي آيند، نمايش دهند.
Remote Viewing

یکی از ویژگی های دستگاه DVRs و NVRs است . این قابلیت به مالک اجازه می دهد فیلم های زنده و ضبط شده دوربین مداربسته را از طریق لپ تاپ، تلفن هوشمند، رایانه و… و با اتصال به اینترنت مشاهده و کنترل کند.
HDD

این اصطلاح خلاصه شده عبارت (Hard Disk Drive) بوده و نام دستگاهی برای ذخیره داده های دیجیتال و تصاویر است. محدوده ذخیره تصاویر در یک هارد از ۲۵۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت است.
Motion detection

معنای فارسی آن تشخیص حرکتی است. با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید نقاطی در تصویر را انتخاب و عدم حرکت اشخاص و اجسام را در این محدوده ها کنترل نمایید، این فناوری دوربین مداربسته را قادر می سازد در صورت شناسایی حرکت مشکوک، این هشدار امنیتی را به کاربر اطلاع دهد.

همانطور که دیدید در این مطلب ۲۳ عدد از اصطلاحات فنی رایج در سیستم دوربین مداربسته را با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر قصد خرید دوربین مداربسته را دارید به شما پیشنهاد می کنیم با کارشناسان مجرب شرکت پویابین تماس بگیرید و به کمک آن ها، بهترین را انتخاب کنید.